Wakacje z alergią – jak przeżyć wspaniałe wakacje, mając alergię?

wakacje z alergią

Nie wiesz jak przeżyć wakacje z alergią? Wakacje mogą okazać się trudnym czasem dla alergika. Zmiana klimatu może przysporzyć więcej szkód niż korzyści. Ponadto, latem bardzo dużo alergenów uaktywnia się ze względu dzięki suchemu powietrzu i wysokim temperaturom. Ale nie tylko to co w powietrzu może okazać się problemem. Także jedzenie może być źródłem alergii.

Alergik do wakacyjnego wyjazdu powinien przygotować się bardzo starannie. Musi pamiętać o wielu rzeczach, które dla zdrowych osób są naturalne i nie stanowią problemu, a dla niego mogłyby oznaczać zepsute wakacje związane z wystąpieniem reakcji alergicznej. Lepiej odpowiednio się przygotować i cieszyć z udanego urlopu niż później męczyć podczas wyjazdu. Poniżej prezentujemy najważniejsze rady, które pomogą przeżyć wakacje beztrosko nawet osobie zmagającej się z poważną alergią.

Wakacje z alergią – jakie kierunek wakacji wybrać?

Podstawową sprawą jest to, gdzie jechać na wakacje z alergią, aby alergik czuł się dobrze. Przede wszystkim, alergik powinien zapoznać się bardzo dokładnie z kalendarzem pyleń oraz mieć w telefonie aplikację, która pokazuje stężenie pyłków w poszczególnych regionach kraju. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zbyt gwałtowna zmiana klimatu, czyli udanie się w gorące miejsca oraz takie, w których występuje podwyższone ciśnienie, może spowodować złe samopoczucie.

Najlepszym miejscem, jakie mogą wybrać alergicy jest morze. Stężenie pyłków w powietrzu jest tam znacznie mniejsze niż w pozostałych częściach kraju. Ponadto, kąpiele w morzu stanowią również doskonałą kurację dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry.

Powszechnie przyjęło się, że najlepszym miejscem do wyjazdu dla alergików są góry. Niestety jest to mit. Niskie stężenie pyłków występuje jedynie w wysokich partiach gór. Alergik musiałby więc cały czas przebywać na wysokości 1000-2000 metrów n.p.m., aby mógł czuć się komfortowo. Niżej warunki są podobne, jak na nizinach.

Nocleg dla alergika

Alergik powinien zdecydować się na miejsce, w którym będzie mógł mieć dostęp do samodzielnej kuchni. Najlepsze będą apartamenty. Przy rezerwacji wybranego miejsca warto również zwrócić uwagę na jego wystrój. Lepiej nie wybierać miejsc z dywanami i zasłonami. A jeżeli faktycznie chcemy do takiego miejsca pojechać, to lepiej poprosić o ich ściągnięcie. Należy również poprosić o bardzo dokładne wysprzątanie pokoju (możemy zaoferować, że zapłacimy dodatkowo za tę usługę, aby pani sprzątająca faktycznie się przyłożyła, bo bywa z tym różnie).

Alergik na wakacje powinien zabrać ze sobą własny ręcznik, a także śpiwór, aby jego skóra nie miała kontaktu z krochmaloną pościelą. Jeżeli udajemy się na kwaterę prywatną, warto zapytać, czy na terenie obiektu znajduje się pralka. Będziemy mogli wtedy wyprać pościel, pod którą będziemy spali we własnym produkcie.

Miejsca, w których mogą jeść alergicy

Alergik powinien dokładnie zaplanować miejsca, w których będzie jadł podczas wakacyjnego wyjazdu. Jeżeli wakacje z alergią, to nigdy nie powinny być to przypadkowe miejsca. Lista alergenów pokarmowych jest bardzo długo. Każdy mniej więcej wie co go uczula. Dlatego też, na pewno powinno się unikać jedzenia nieznanych potraw. Nie należy także eksperymentować z nowymi owocami czy sokami. Trzeba również wykazać się szczególną ostrożnością podczas jedzenia na świeżym powietrzu. Owady, szczególnie latem chętnie przysiadają się do naszych potraw. Gdy użądlą w język lub wargę, może dojść do bardzo groźnej sytuacji.

Alergik musi podjąć ważną decyzję – czy chce jeść na wakacjach na mieście czy woli sam dla siebie gotować. Jeżeli wybierze tę pierwszą opcję, musi znaleźć restauracje, które posiadają wykaz alergenów w przygotowywanych potrawach. Koniecznie, alergik powinien osobiście porozmawiać z osobą przygotowująca posiłki lub odpowiedzialną za ich wydawanie. Powinien przedstawić jej zalecenia żywieniowe, jakie posiada. Nie wystarczy samo pokazanie listy alergenów, na jakie jesteśmy uczuleni. Warto dokładnie omówić każdą z serwowanych podczas pobytu potraw.

Niestety, ale na pewno alergik nie będzie miał szans na zjedzenie czegokolwiek z małych, lokalnych restauracjach. Zazwyczaj nie są one przystosowane do takich osób. Często również za każdym razem tłumaczyć nowej osobie, czego nie możemy zjeść. Możemy natomiast znaleźć jedną, konkretną restaurację, która będzie w stanie przygotować dla nas potrawy zgodnie z wytycznymi. Możemy spróbować znaleźć wegańską restaurację, w której jest duża szansa na uniknięcie sporej ilości alergenów.

Co powinna zawierać apteczka alergika?

Każdy alergik na wakacje powinien zabrać dobrze wyposażoną apteczkę. Oprócz leków przewlekle stosowanych, powinny się w niej znaleźć:

  • leki przeciwhistaminowe, które są w stanie eliminować typowe objawy alergii. Można je przyjmować raz na dzień, ponieważ dostępne są w wersjach o przedłużonym działaniu,
  • leki zawierające kortyzon – przyspieszają zwalczanie dolegliwości alergicznych,
  • leki miejscowo odczulające,
  • leki przeciwalergiczne do stosowania bezpośrednio na śluzówkę nosa oraz krople do oczu,
  • epinefryna – powinien ją mieć każdy alergik uczulony na jad owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...